Czy wiesz, że?
Kiedyś pranie było naprawdę ciężką pracą. Ponieważ istniały tylko bardzo proste środki piorące, pranie musiało być bardzo gorące, aby dało się wyczyścić materiały, a szorowanie na tarach było bardzo męczące! W dzisiejszych czasach pracę wykonują za nas pralki i nowoczesne środki piorące. Nasze eksperymenty przynoszą pierwsze informacje podczas badań nad środkami piorącymi: jak działają środki powierzchniowo czynne i jakie znaczenie ma temperatura, twardość wody i rodzaj tkaniny?
Eksperymenty z praniem
Quiz
Skąd się wzięło określenie „wygotować” lub „uprać w wysokiej temperaturze”?
Odpowiedź
W przeszłości ludzie używali do prania prawie wrzącej wody, aby wyczyścić ubrania. Dziś nie ma już takiej potrzeby.
Skąd się wzięło wyrażenie „łąka do wybielania”?
Odpowiedź
Zarówno wybielanie jak i suszenie odbywały się kiedyś głównie na dworze i wyglądało podobnie. Przeznaczony do tego celu teren porośnięty trawą nazywano łąką do wybielania lub polem do suszenia.
Dlaczego pranie przyczynia się też do ochrony zdrowia?
Odpowiedź
Brudne tekstylia nie tylko źle wyglądają, ale mogą też być niehigieniczne. Na przykład regularne pranie ręczników pomaga zapobiegać przenoszeniu chorób.
Jak piorą zwierzęta?
Odpowiedź
Zwierzęta „piorą” swoje futra i myją skórę na bardzo różne sposoby: koty myją się językiem, słonie biorą kąpiel błotną, a zwierzęta takie jak chomiki lubią kąpać się w piasku.