Eksperyment 4:
Co z tym słoikiem?

Czy wiesz… Jak eksperymenty naukowe dla dzieci wpływają na ich rozwój?

Wrodzona aktywność poznawcza sprawia, że dzieci lubią działać samodzielnie, a najbliższa jest im metoda prób i błędów. Lubią podejmować decyzje i mieć poczucie mocy sprawczej. Ponadto zabawa w eksperymenty daje szanse obserwacji zależności między przyczyną a skutkiem. Aby jednak to dostrzec, dziecko musi wykazać się koncentracją, tym samym ćwicząc ją w angażujący sposób – przypomina Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży.

Tego rodzaju zabawa świetnie rozwija także procesy logicznego myślenia, dostrzegania zależności i wyciągania wniosków. To umiejętności bezcenne na każdym etapie życia człowieka – dużo ważniejsze niż szkolna, książkowa wiedza. Samodzielne myślenie czy wyobraźnia liczą się dziś na rynku pracy dużo bardziej, a przynajmniej na tym samym poziomie, co wiedza branżowa – tłumaczy nasz ekspert.

Rodzice i opiekunowie powinni pamiętać, że nauki przyrodnicze, „zaszczepione” w dziecku w odpowiedni sposób, stanowią doskonałe przygotowanie do późniejszej edukacji. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w polskich placówkach oświatowych z reguły nudna teoria wygrywa z ciekawymi doświadczeniami. Niestety praktyczne podejście do zajęć często nie jest promowane w polskich szkołach, dlatego eksperymentowanie wspólnie z rodzicem czy w ramach zajęć pozaszkolnych ma tak istotne znaczenie dla rozwoju młodego człowieka – dodaje Sękowska-Molga.


Co z tym słoikiem?

Tym razem będziemy toczyć słoik wypełniony miodem po pochyłym blacie. Badacze, do dzieła!

Potrzebne będą:

  • słoik z płynnym miodem,
  • pusty słoik lub szklanka,
  • taca lub blat stołu, który możemy lekko pochylić,
  • pomoc drugiej osoby!


No to zaczynamy!


Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem nauki, który może być inspiracją do dalszej edukacji czy życia zawodowego. Pomysłodawcą eksperymentu jest pan Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk, który wspiera polską edycję projektu Świat Młodych Badaczy.

W tym roku Henkel wraca ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie - formuła programu zostaje poszerzona o przestrzeń dla rodziców.

Udostępnij znajomym