Eksperyment 7: 
Jak sprawić, by drobinki były posłuszne?

Czy wiesz… Jak zachęcić nieśmiałe dziecko do wyjścia poza swoją strefę komfortu?

Zanim przejdziemy do tego, jak postępować z nieśmiałym dzieckiem, zacznijmy od wyjaśnienia, że nieśmiałość to cecha charakteru, a nie zaburzenie czy choroba. Dlatego na nieśmiałość nie ma lekarstwa i uniwersalnego sposobu, który pozwoli sobie z nią poradzić. Sama w sobie nie jest zła, dopóki nie utrudnia nawiązywania relacji i nie prowadzi do skrępowania w kontaktach międzyludzkich. W takim wypadku może utrudnić bądź uniemożliwić człowiekowi osiągnięcie założonych celów. 

Choć nieśmiałe dziecko również może być szczęśliwe, warto zachęcić je do wyjścia poza swoją strefę komfortu. Jak? Przede wszystkim nie robić nic na siłę. Może być tak, że – niezależnie od wieku – dziecko nie jest po prostu na to gotowe. Niekiedy wystarczy przeczekać taki etap. Można przy tym zaciekawiać, pokazywać, wspominać o różnych formach eksperymentowania, np. zajęciach grupowych, jednak nie nachalnie – tłumaczy Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży.

Warto pamiętać także o tym, aby nie porównywać dziecka do rówieśników. Słowa typu „Ania jakoś może chodzić na te zajęcia, a Ty nie chcesz.” czy „Twój brat w Twoim wieku już dawno uczestniczył w eksperymentach”, mogą jedynie jeszcze bardziej zamknąć dziecko – dodaje ekspert. Zastanów się, jak możesz wzmocnić dziecko w próbowaniu nowości. Chwal je zawsze, kiedy zrobi coś samodzielnie, zauważ włożony wysiłek, nie tylko sam efekt. Pokaż, że samo próbowanie jest fajne. 

A co, jeśli dziecko ma wejść w grupę rówieśniczą, np. na zajęciach pozaszkolnych? Jak radzi Ewa Sękowska-Molga: Bądź obok. Wspieraj, aby czuło się bezpiecznie. Nie narzucaj się jednak za bardzo, bo może to krępować dziecko. Niech czuje, że jesteś obok zawsze, kiedy tego potrzebuje.
 


Jak sprawić, by drobinki były posłuszne?

O co chodzi? Zaraz się dowiecie! Badacze, do dzieła!

Potrzebne będą:

  • płaskie naczynie,
  • woda,
  • pieprz mielony,
  • kropla płynu do zmywania lub mydła w płynie,
  • pomoc drugiej osoby!


No to zaczynamy!


Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem nauki, który może być inspiracją do dalszej edukacji czy życia zawodowego. Pomysłodawcą eksperymentu jest pan Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk, który wspiera polską edycję projektu Świat Młodych Badaczy.

W tym roku Henkel wraca ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie - formuła programu zostaje poszerzona o przestrzeń dla rodziców.

Udostępnij znajomym