Czy wiesz… Jak wytłumaczyć dziecku, że porażka to część nauki?
Eksperyment 3:
Jak zmiękczyć jajko?
My, dorośli, wiemy z doświadczenia, że porażka to część nauki, a wręcz część życia i czasami nawet najlepsze chęci i duże doświadczenie nie wystarczą, aby odnieść sukces. Ale jak to wytłumaczyć dziecku? Jak wyjaśnić mu, że niepowodzenie to integralna część procesu nauki?
Jak przypomina Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży: Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Przedstaw dziecku porażkę jako coś normalnego, naturalnego, co zdarza się każdemu. Dzięki temu najwięcej się uczymy, bo wiemy, w czym jesteśmy dobrzy, a co wymaga poprawy, co lubimy, a za czym nie przepadamy.
Z drugiej strony, jeszcze lepszym sposobem na oswojenie dziecka z porażką jest modelowanie, czyli pokazywanie odpowiednich zachowań na swoim przykładzie. Ewa Sękowska-Molga wyjaśnia to tak: Przyjrzyj się temu, jak Ty znosisz niepowodzenia. Pokaż, że nie przejmujesz się nimi nadmiernie i traktujesz jako ważną lekcję. Dziecko z pewnością, prędzej czy później, podłapie ten sposób zachowania.
Jak zmiękczyć jajko?
Na efekty tego doświadczenia będziesz musiał poczekać kilkanaście godzin. Warto uzbroić się w cierpliwość! Badacze, do dzieła!
Potrzebne będą:
- surowe jajko,
- ocet,
- nieduży słoik z zakrętką,
- pomoc drugiej osoby!
No to zaczynamy!
Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem nauki, który może być inspiracją do dalszej edukacji czy życia zawodowego. Pomysłodawcą eksperymentu jest pan Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk, który wspiera polską edycję projektu Świat Młodych Badaczy.
W tym roku Henkel wraca ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie - formuła programu zostaje poszerzona o przestrzeń dla rodziców.