Eksperyment 6: 
Jak zrobić czarodziejski pierścień?

Czy wiesz…  Czy nagradzać dziecko za udany eksperyment, czy już sama nauka ma być nagrodą?

Nagradzanie dzieci za wykonanie konkretnej czynności to temat bardzo złożony. Z jednej strony obietnica korzyści motywuje do działania, z drugiej nie ma pewności, że entuzjazm nie minie wraz z otrzymaniem umówionej nagrody. W idealnej sytuacji sam efekt eksperymentu, nowa wiedza i umiejętności powinny być dla dziecka nagrodą. Czuje ono wtedy zadowolenie z siebie i wewnętrzną motywację, która napędza do realizacji kolejnych doświadczeń. I tak często rzeczywiście się dzieje – tłumaczy Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży.

Nie znaczy to jednak, że – jako rodzice – nie możemy dodatkowo wesprzeć dziecka nagrodą. Niech nie będzie to jednak nagroda materialna, a… pochwała, która wzmocni motywację młodego człowieka do dalszej pracy – radzi ekspert. Chwalić należy jednak mądrze, wykazując zainteresowanie i zaangażowanie w eksperyment.

Pamiętajmy, że celem nagrody nie jest jedynie wyróżnienie dziecka za coś co zrobiło, ale zmotywowanie go do powielania zachowania. Zauważ starania, które doprowadziły do udanego doświadczenia. Zadawaj konkretne pytania, np. jak powstał taki kolor, co spowodowało taki efekt, itp. Pogratuluj dziecku zarówno rezultatu, jak i włożonego wysiłku. Docenienie przez rodzica to świetna, wzmacniająca nagroda – dodaje Sękowska-Molga.
 


Jak zrobić czarodziejski pierścień?

O co chodzi? Zaraz się dowiecie! Badacze, do dzieła!

Potrzebne będą:

  • długi pasek papieru o szerokości około 2 cm,
  • klej,
  • sprężysty patyczek lub rurka,
  • szklanka,
  • moneta,
  • pomoc drugiej osoby!


No to zaczynamy!


Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem nauki, który może być inspiracją do dalszej edukacji czy życia zawodowego. Pomysłodawcą eksperymentu jest pan Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk, który wspiera polską edycję projektu Świat Młodych Badaczy.

W tym roku Henkel wraca ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie - formuła programu zostaje poszerzona o przestrzeń dla rodziców.

Udostępnij znajomym