Eksperyment 11:
Niezwykła ciecz

Czy wiesz… Jakie „metody aktywizujące” sprawdzają się najlepiej wśród dzieci?

Różne przejawy aktywności są naturalnym elementem procesu rozwoju dziecka. Młody człowiek zadaje pytania, wskazuje problemy i szuka sposobów na ich pokonanie. Aby pomóc mu rozwiązać je w sposób kreatywny, przydatne jest stosowanie metod aktywizujących. Ułatwiają one zarówno uczenie się, jak i trwałe zapamiętywanie. Najlepiej wprowadzać je już od pierwszych lat (a nawet miesięcy!) życia dziecka. Niech będą to naturalne, codzienne aktywności wykonywane wspólnie z rodzicem – tłumaczy Ewa Sękowska-Molga psycholog dzieci i młodzieży.

Warto pozwolić dziecku na zabawę różnymi (bezpiecznymi!) przedmiotami, które mogą pełnić funkcje zabawki, ale nią nie są, np. przyborami kuchennymi. Zorganizuj wspólne gotowanie: niech dziecko wałkuje ciasto, dotyka, naciska, a później dekoruje według własnego pomysłu. W łazience używajcie kolorowych płynów do kąpieli o różnych gęstościach. Możecie wlać je do słoika i obserwować, jak układają się po kolei kolorami – radzi nasz ekspert.

Maluch aktywizowany w ten sposób wyrośnie na ciekawego świata ucznia. Jeśli starsze dziecko wciąż wymaga aktywizowania, a może się tak zdarzyć, pamiętaj, żeby nic nie robić na siłę – przypomina Ewa Sękowska-Molga. Należy pozostawić dziecku przestrzeń, podążać za jego pomysłami i zainteresowaniami. Podsuwać aktywne sposoby wspólnego spędzania czasu, bo dla dziecka zawsze czas z rodzicem jest bardzo atrakcyjną formą zabawy – podsumowuje ekspert.



Jak zrobić niezwykłą ciecz?

To doświadczenie zadziwi każdego! Badacze, do dzieła!

Potrzebne będą:

  • mąka ziemniaczana,
  • woda,
  • płaskie naczynie,
  • szklanka,
  • łyżka do mieszania,
  • pomoc drugiej osoby!


No to zaczynamy!


Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem nauki, który może być inspiracją do dalszej edukacji czy życia zawodowego. Pomysłodawcą eksperymentu jest pan Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk, który wspiera polską edycję projektu Świat Młodych Badaczy.

W tym roku Henkel wraca ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie - formuła programu zostaje poszerzona o przestrzeń dla rodziców.

Udostępnij znajomym