Eksperyment 2:
Jaką bezwładność mają jajka?

Czy wiesz… W jakim wieku zacząć eksperymentować z dzieckiem?

Nie masz pewności, kiedy mózg dziecka jest na to gotowy? Jak tłumaczy Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży: Myślenie przyczynowo - skutkowe, które leży u podstaw eksperymentu, rozwija się najczęściej w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Nie znaczy to jednak, że wcześniej nie można wprowadzić malucha w świat eksperymentów.

Wniosek zatem jest jeden: skoro dzieci mają wrodzoną potrzebę odkrywania i doświadczania, warto eksperymentować z nimi już od najmłodszych lat, a nawet miesięcy – choć oczywiście działania te powinny być dostosowane do wieku. Początkowo można za pomocą doświadczenia odkrywać z dzieckiem świat – wplatać to w codzienne działanie. Niech młody człowiek dotyka, poznaje różne faktury, konsystencje, zapachy, dźwięki. To wszystko jest rodzajem eksperymentowania – tłumaczy psycholog.

Z nieco większym dzieckiem można m. in. pobawić się w zgadywanie smaków: dziecko ma zamknięte oczy, podajemy mu do spróbowania lub powąchania różne produkty, np. cytrynę. Przedszkolaki i dzieciaki w wieku wczesnoszkolnym to uwielbiają i eksperymentują na każdym możliwym polu. I dobrze! Taki maluch wyrośnie na ucznia ciekawego świata, który również będzie chciał eksperymentować – już w bardziej zaawansowanych obszarach, także związanych ze szkołą – podpowiada nasz ekspert.


Jaką bezwładność mają jajka?

Żeby zobaczyć… jak spadają jajka, wykonaj poniższe doświadczenie. Nasz eksperyment wygląda jak czary, a to tylko fizyka. Badacze, do dzieła!

Potrzebne będą:

  • 2 jajka ugotowane na twardo,
  • garść jakiejkolwiek kaszy,
  • 2 szklanki,
  • 2 tekturowe rurki po papierze toaletowym,
  • sztywna tekturka,
  • sprężysty patyczek lub łyżka stołowa,
  • pomoc drugiej osoby!


No to zaczynamy!


Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem nauki, który może być inspiracją do dalszej edukacji czy życia zawodowego. Pomysłodawcą eksperymentu jest pan Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk, który wspiera polską edycję projektu Świat Młodych Badaczy.

W tym roku Henkel wraca ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie - formuła programu zostaje poszerzona o przestrzeń dla rodziców.

Udostępnij znajomym