Eksperyment 5: 
Jak zrobić – klej ze skrobi?

Czy wiesz… Jakie jest psychologiczne znaczenie eksperymentu w zabawie?

Eksperymentowanie wzmacnia u dziecka poczucie sprawstwa i wiary we własne możliwości, daje poczucie sukcesu, a ten motywuje do dalszej pracy. Ciekawość świata rośnie, a z dziecka, które doświadcza, wyrośnie prawdopodobnie chętny do rozwoju młody człowiek i zmotywowany dorosły – wyjaśnia Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży.

Warto przy tym pamiętać, że zabawa w eksperyment rozwija także „artystyczną” stronę młodego człowieka: pobudza jego wyobraźnię, twórcze myślenie, kreatywność. Dzięki eksperymentom dziecko poprawia swoje zdolności sensoryczne i ćwiczy motorykę małą – taka zabawa to „darmowa integracja sensoryczna”, która u wielu młodszych dzieci dziś szwankuje – precyzuje ekspert.

Wniosek? Dobrze przygotowany eksperyment potrafi być naprawdę świetną zabawą. Dzieciaki, a nawet młodzież, ją uwielbiają, to dla nich po prostu fajny sposób spędzania czasu. „Fajny” a więc relaksujący i obniżający napięcie – precyzuje Ewa Sękowska-Molga. I dodaje: To bardzo ważne dziś, kiedy zewsząd docierają do nas alarmujące informacje o trudnościach młodych ludzi z radzeniem sobie ze stresem i wysokim poziomem napięcia.


Jak zrobić klej ze skrobi?

Uwaga: nasz klej nie nadaje się do klejenia materiałów z tworzyw sztucznych, a do wykonania tego doświadczenia potrzebna będzie pomoc osoby dorosłej. Badacze, do dzieła!

Potrzebne będą:

  • skrobia (mąka kukurydziana),
  • woda,
  • kwasek cytrynowy,
  • waga kuchenna,
  • dzbanek ze skalą pomiarową,
  • rondelek,
  • kuchenka,
  • pomoc drugiej osoby!


No to zaczynamy!


Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem nauki, który może być inspiracją do dalszej edukacji, czy życia zawodowego.

W tym roku Henkel wraca ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie - formuła programu zostaje poszerzona o przestrzeń dla rodziców.

Udostępnij znajomym