Czy wiesz… Jak często eksperymentować z dzieckiem?
Eksperyment 8:
Jak zrobić strzałkę zmieniającą kierunek?
Wspólne eksperymentowanie wspiera wielokierunkowy rozwój dziecka. Wykonywanie nieskomplikowanych doświadczeń to pouczająca przygoda, która zachęca do zrozumienia zasad, jakimi rządzi się otaczający świat. Ale czy lepiej eksperymentować z dzieckiem „w nagrodę” czy regularnie?
Nie rób z eksperymentowania „wielkiego halo”, nie podkreślaj, że teraz będziecie eksperymentować itp. Niech stanie się to naturalnym elementem Waszej codzienności – tłumaczy Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży. I dodaje: Nie szłabym tu w kierunku nagradzania poprzez eksperymentowanie czy jakąś szczególną regularność i przewidywalność. Po prostu, kiedy wszyscy znajdują na to przestrzeń, przystępujecie do działania. Czasem kilka dni z rzędu, czasem raz w miesiącu. Oczywiście inaczej sytuacja wygląda, gdy dziecko uczestniczy w cyklicznych zajęciach dodatkowych. W takim wypadku nie może samo decydować, kiedy weźmie w nich udział, a kiedy nie.
Planując czy przygotowując wspólne doświadczenia warto wziąć pod uwagę także to, że młodzi ludzie tak łatwo, jak czymś się ekscytują, tak i szybko się nudzą. Dlatego nie należy zarzucać dziecka formą aktywności, jaką jest eksperymentowanie. Nawet, jeśli traktuje ją jako dobrą zabawę, to może ona szybko się znudzić, a w rezultacie doprowadzić do przesytu. Wszystko z umiarem – przypomina ekspert.
Jak zrobić strzałkę zmieniającą kierunek?
Jest to jedno z najprostszych i najbardziej efektownych doświadczeń. Badacze, do dzieła!
Potrzebne będą:
- kartka,
- flamaster,
- okrągła szklanka,
- woda,
- pomoc drugiej osoby!
No to zaczynamy!
Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem nauki, który może być inspiracją do dalszej edukacji czy życia zawodowego. Pomysłodawcą eksperymentu jest pan Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk, który wspiera polską edycję projektu Świat Młodych Badaczy.
W tym roku Henkel wraca ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie - formuła programu zostaje poszerzona o przestrzeń dla rodziców.