Czy wiesz… Jak przekonać dziecko, że warto „bawić się” nauką?
Eksperyment 1:
Gdzie znaleźć skrobię?
Odkrywanie, doświadczanie, eksperymentowanie – dzieci mają wrodzoną potrzebę poznawania otoczenia w ten właśnie sposób. Zaspokaja ona ich ciekawość świata, siebie i innych ludzi – tłumaczy Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży. Dopóki sposób przyswajania wiedzy stanowi dla nich przyjemność, chłoną informacje jak gąbka i chętnie się nimi dzielą, dodatkowo czerpiąc satysfakcję z tego, że wiedzą więcej, niż rówieśnicy.
Aby zachęcić dziecko do nauki, należy przede wszystkim poświęcić mu odpowiednią ilość czasu i być dla niego z jednej strony wzorem do naśladowania, a z drugiej partnerem do działania. Jak radzi nasz ekspert: Przyłącz się do tej fascynującej zabawy. Działaj wspólnie z dzieckiem, pokazując mu frajdę z odkrywania rzeczywistości. Modelowanie, czyli nauka przez pokazywanie określonych zachowań, zawsze sprawdza się najlepiej.
Nauka naprawdę może być wspaniałą i interesującą formą spędzania wolnego czasu, o ile dziecko będzie czuło się zachęcone i zmotywowane. Warto wspierać w nim naturalne dążenie do eksplorowania świata, a z przyjemnością będzie rozwijało swoją wrodzoną ciekawość. Pozwól na eksperymentowanie. Bądź obok, obserwuj, ale nie krytykuj i nie zakazuj (o ile oczywiście zabawa jest bezpieczna). Zachęcaj, wzmacniaj i towarzysz – podsumowuje Ewa Sękowska-Molga.
Gdzie jest skrobia?
Żeby zobaczyć, w jakich produktach znajduje się skrobia, wykonaj poniższe doświadczenie. Badacze, do dzieła!
Potrzebne będą:
- 2 – 3 owoce lub warzywa (jabłko, ziemniak, cytryna, ogórek),
- sypkie produkty spożywcze (np. ryż, kasza, mąka),
- roztwór z jodyny lub płyn Lugola (można kupić w aptece),
- taca,
- pipeta (opcjonalnie),
- pomoc drugiej osoby
No to zaczynamy!
Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem nauki, który może być inspiracją do dalszej edukacji czy życia zawodowego.
W tym roku Henkel wraca ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie - formuła programu zostaje poszerzona o przestrzeń dla rodziców.